Fotó: Vigyél haza Alapítvány
Karácsonykor az örökbefogadási kedv megnő, így a menhelyek fokozottan hívják fel a figyelmet arra, hogy nem csak az ünnepek ideje alatt kell gondját viselni egy állatnak.
Az ajándékba adott állatok sok örömet tudnak szerezni a családnak, de annál több galibát is. Sokan az első probléma után lemondanak az állatról, amelyek így az utcára kerülnek, vagy jobb esetben egy menhelyen kötnek ki. Hogy miként lehet felelősségteljesen állatot tartani és mire érdemes figyelni az ünnepekkor, hogy elkerülhessük a petárdázás és a tűzijáték miatt kialakuló baleseteket, arról A Vigyél Haza Alapítvány alapítóját, Óvári Andrást kérdeztük.
-Állatot örökbe fogadni felelős döntés, a legtöbben pedig az ünnepekkor ajándékozzák meg szeretteiket egy kiskedvenccel. Fellángolás ez a legtöbb esetben, vagy tapasztalataik szerint az örökbefogadók többsége ilyenkor is komoly elhatározással vesz magához egy állatot?
- Egy élő állatot örökbe fogadni hosszú távú kötelezettségvállalás, komoly, életre szóló felelősség. Ezt a döntést az örökbefogadónak és családjának kell felelősen meghoznia. Ezért semmiképp sem ajánljuk, hogy bármilyen állatot ajándékba adjanak.
- Mire kell felkészülnie egy örökbefogadónak, milyen kötelező egészségügyi intézkedésekre hívják fel önök a figyelmüket?
- A Vigyél Haza Alapítvány valamennyi kutyát egészségesen, oltva, ivartalanítva és mikrochippel ellátva adja örökbe. Az örökbefogadás előtt a legfontosabbakról, amit megfontolni érdemes, arról a weboldalunkon többet megtudhat.
- Sok befogadott állat a gazdájuk megváltozott életkörülményei miatt kerül utcára, vagy vissza a menhelyre. Az örökbefogadókkal való folyamatos kapcsolattartás segíthet abban, hogy az állat mielőbb új tulajdonost kaphasson?
-Mi valamennyi örökbefogadást megelőzően egy kérdőívet kérünk kitölteni, ami nem csupán alapítványunknak, de az örökbe fogadni szándékozónak is segít a helyes döntésben. Az örökbefogadást megelőzően az egész családot várjuk a kiválasztott kutyával való ismerkedésre, hogy láthassuk, teljes-e az egyetértés a kutya családba fogadására. A kutyát az örökbefogadásra „házhoz visszük”, hogy a helyszínen is meggyőződhessünk arról, hogy a körülmények alkalmasak az új családtag tartására. Ezt követően a gazdikkal eseti kapcsolatban maradunk, de – az örökbefogadói nyilatkozat alapján jogunk van a kutya tartási körülményeit esetenként ellenőrizni.
- A petárdadurrogások miatt az állatok elmenekülnek, sokan pedig soha nem térnek haza, mert éhen halnak az utcán, vagy kiszaladnak az autók elé, és megtörténik a végzetes baleset… Hogyan lehet ilyenkor megnyugtatni az állatot, mit tanácsolnak ez esetben?
- Sajnos sokan fordulnak a Vigyél Haza Alapítványhoz tanácsért, hogy mit tegyenek, ha elveszett kutyusuk a szilveszteri nagy durrogásban. Engedjék be a házba, lakásba kutyáikat szilveszter napján este 6 és reggel 6 óra között legalább erre a 12 órára. Ha már megtörtént a baj, akkor sürgősen ellenőriztessük, hogy a mikrochipben az aktuális adataink vannak-e megadva. Fel kell tölteni a kutya fotóját a www.w-ebkereso.hu oldalra, a „kutyáim” rovatba, és be kell jelölni, hogy elveszett. Érdemes plakátot készíteni a kutya képével, jellemzőivel, a gazdája elérhetőségével, és ki kell tenni mielőbb a környéken, megállókban, állatorvosi rendelők környékén.
- Azok, akik nem tudnak örökbe fogadni, de mégis segíteni szeretnének az állatokon, hogyan tehetik meg?
- Sokakban szunnyad a segítő szándék, de életvitelük nem engedné meg, hogy egy-egy állatot felelősen örökbe fogadhassanak. Ezért indítottuk el virtuális örökbe fogadó programunkat, amelyről szintén weboldalunkon lehet érdeklődni.